Prowadzenia rubryki poetyckiej podjąłem się właściwie z dnia na dzień. Dziesięć lat wcześniej stworzył ją Tomek Jakubiak. I nadał imię greckiej bogini, opiekunki strof romantycznych. Klasycznie. Nie planowałem rewolucji, raczej bliski mi wielogłos który cenię w poezji. Formuła miesięcznika jakim jest „TarNowa Kultura” chcąc nie chcąc wymusza dość specyficzny rytm pracy, który na początku był na pewno wyzwaniem. Tak jak i świadomość pewnej niszowości, obawa o czytelników, którzy mogli być przywiązani do poprzedniej, ciut chyba spokojniejszej poetyki. Przyświecał mi pomysł, by Erato zaczęło pojawiać się w miejscach, w które się wcześniej nie zapuszczało. Przede wszystkim jednak, by okolica w którą zabłądzi potencjalny czytelnik okazała się ciekawa. Czy to się udało? Nie wiem. Na pewno było różnorodnie. Od gęstych labiryntów słownych w które wprowadzał Maciej Melecki, przez debiuty, nowo wydane książki, szeroki wachlarz wrażliwości autorek Babińca Literackiego. Zawały serca Sylwii Jaworskiej poprzedzały grozę teraźniejszości w tekstach poetek ukraińskich. Grudniowe biesy a po przeciwnej stronie meandry emocji rozbłyskujące w tekstach Svietłany Ben. Zapewne wiele rzeczy trzeba poprawić. Od czego zacząć?

Trochę o osobach zaangażowanych w te prace. Andrzej Piechocki, naczelny, dzielnie znoszący moje poetyckie fochy. Magda Woźniak, redaktorka, która za każdym razem głowi się jak upakować ów słowny nadmiar na stronie. Karina Biała, niezmiennie jako szefowa całości dbająca o to, byśmy nie przeszli na ciemną stronę mocy. A wszystko to nie miałoby miejsca, gdyby nie wolność słowa panująca w gminie wydającej „TarNową Kulturę”. Dziękuję! Przede wszystkim jednak Wam, którzy czytacie poezję.

Kolejne odsłony Erato dostępne poniżej. Czekam na wiersze, opinie, sugestie: erato@tarnowakultura.pl

Dotychczasowe prezentacje: Tomasz Jakubiak, Tomasz Berestowski, Teresa Tomsia, Maciej Melecki, Sylwia Jaworska, Chrystia Wenhryniuk, Ołesia Mamczycz, Oksana Łucyszyna, Babiniec Literacki (rozmowa  z Joanną Fligiel), Svietłana Ben, Grzegorz Malecha, Wioletta Pawlak, Joanna Marcinkowska, Marcin Bies, Amelia Pudzianowska.

Promocje książek poetyckich: Piotr Kępiński, Dariusz Sośnicki, Jakub Sajkowski, Kira Pietrek, Katarzyna Zwolska -Płusa, Krzysztof Siwczyk, Michał Krawczyk

Link do aktualnych i starszych wydań wirtualnych miesięcznika znajdziecie w zakładce "TarNowa Kultura" na goksezam.pl

Numery archiwalne dostępne są na issuu.com

 Galeria zdjęć: