Spotkanie wokół książek - Jan Kasper, „Mogiły obwoźne” i Maciej Melecki, „Druzgi”

Krewny dynastii magów, lirycznie kwe­stionujący ów sztuczny zamęt, którym się bezustannie karmi­my i czujny obserwator karlejącej codzienności, zatracającej wszelkie stabilne miary. To niezwykłe spotkanie zaistniało dzięki poetyckim fascynacjom, także licznym przypadkom, o których pisał w posłowiu autor „Mogił obwoźnych”. Wzajemnemu przyciąganiu obu autorów, opisujących podskórnie katastroficzną mechanikę współczesnego świata. Z jednej strony bliskiego, historii toczących się tuż za progiem, krain z pozoru sielskich, lecz również krajobrazu w którym ludzie wydarli grunt spod własnych stóp, zapewniający iluzję przetrwania. Poszukując wspólnego mianownika myślę o konsekwencji mówienia własnym językiem, odkrywania przed czytelnikiem tego, czego nie umiemy lub po prostu nie chcemy dostrzec. W pustce skrzętnie zapełnianej całym mnóstwem niepotrzebnych rzeczy.

 

Maciej Krajewski po spotkaniu: Jan Kasper, Maciej Melecki, Szymon Kantorski - trzech poetów w rozmowie ze sobą i wieloma przyjaciółmi z Poznania, Szamotuł, Wągrowca  pośród audytorium publiczności. Jeszcze raz dziękujemy za kapitalne spotkanie poetyckie, oby takich więcej!

Teresa Tomsia po spotkaniu (fragment): Dziękuję Ci, Janku, za przysłaną książkę „Mogiły obwoźne” i za to przyjazne wczorajsze spotkanie. Poezja jest jedną z nielicznych rzeczy na tym świecie potrafiącą pocieszać i wyprowadzać z ciemności ku światłu, dodawać nadziei, odsuwać myśli o nienawiści, przyzywać dobro i piękno, pomagać – jak to celnie ująłeś – „Zyskać taki dystans/ i podziw dla kruchości,/ jak przyszpilający motyle Nabokov”.

 

Organizator - Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska

Spotkanie finansowane dzięki miastu Poznań #poznanwspiera

Książki – Instytut Mikołowski

 

Autor zdjeć -  Maciej Krajewski,

Projekt plakatu - SKART

 



Galeria zdjęć: