Już Jest Jutro!
„Już Jest Jutro” (1987 - 1995)Pierwszy numer „Już Jest Jutro” ukazał się w lutym 1987 roku w Poznaniu. Na pomysł ten wpadłem wraz z Jackiem Krzyżanowskim. Wydawane bez cenzury, jako miesięcznik, początkowo w bardzo małym nakładzie i objętości, miało być w swoim założeniu forum prezentacji dla środowiska bardzo młodych wówczas autorów - licealistów, uczniów. studentów. Pismo współredagował w tamtym okresie także Krzysztof Kaźmierczak, współpracowali: Tomek Chudziński, Paweł Waligórski ("Rogal"), Ewa Zielińska, Jerzy Łukasz Kaczmarek.
Charakterystyczne dla początkowego stadium działalności było poszukiwanie przez zmieniający się z numeru na numer zespół redakcyjny „złotego środka” dla istnienia pisma – treść i forma „J.J.J.” stały w rozkroku pomiędzy fanzinem a gazetą II obiegu. Pismo dorastało w pewnym sensie wraz z jego twórcami . Olbrzymim minusem na początku wydawania „Już Jest Jutro” było odizolowanie środowiska, zmieniło się to po roku 1990.
Wraz z rejestracją tytułu poszerzył się zespół redakcyjny, który już właściwie do końca istnienia „JJJ.” je redagował, byli to: Mariusz Grzebalski, Jerzy Łukasz Kaczmarek, Szymon Kantorski, Krzysztof Kaźmierczak, Jacek Krzyżanowski, Dariusz Sośnicki.
Od numeru 15 (wydanego w 1992 roku) „Już Jest Jutro” było już zdecydowanie skupione na promowaniu wszystkich tych zjawisk jakie pojawiły się wraz z otwarciem środowisk literackich kroczących kawałek tylko za pokoleniem „brulionu”, jak i tego co nas ciekawiło w literaturze obcojęzycznej (głównie angielskiej, amerykańskiej, latynoamerykańskiej, niemieckiej).
W 1993 roku nakładem „JJJ” ukazała się antologia „11”. Złożyły się na nią teksty Mariusza Grzebalskiego, Jerzego Łukasza Kaczmarka, Szymona Kantorskiego, Piotra Kępińskiego, Karola Maliszewskiego, Macieja Porzyckiego, Dariusza Sośnickiego, Marka Wasilewskiego, Ewy Zielińskiej, Jakuba Żmidzińskiego. Omówienia do tej antologii napisali Rafał Grupiński i Jerzy Borowczyk. Znalazły się tam także prace plastyczne ówczesnych studentów PWSSP i Marka Chaczyka.
Od początku pismo borykało się z brakiem stałego wydawcy, środki na każdy numer były pozyskiwane przez zespół redakcyjny - początkowo wydawanie „J.J.J.” opierało się na kontaktach ze środowiskami prasy niezależnej, po zarejestrowaniu tytułu największą pomoc pismu udzielił UAM (m.in. wsparł druk paru numerów, udostępnił lokal redakcyjny). Brak stałego wydawcy, środków na dalszą działalność coraz bardziej doskwierający brak czasu (m.in. dwie ważne osoby z zespołu redakcyjnego - Mariusz Grzebalski i Darek Sośnicki podjęły się prowadzenia poznańskiego „Nowego Nurtu”) wpłynęły na decyzję o zawieszeniu wydawania pisma.
Z „Już Jest Jutro” przez okres jego istnienia związani byli także: Kuba Klimaszewski, Marek Krajewski, Norbert Leśniewski, Patryk Kowalski, Ewa Paul (Mille Hansen), Artur Pławski, Andrzej Sobkiewicz, Anna Niedbała (Anna Kantorska), Renata Handke (Renata Bukiewicz), Maciej Krajewski.
W piśmie publikowali m.in.: Kazimierz Biculewicz, Danuta Błaszak, Małgorzata Bratek, Rafał T. Czachorowski, Marzena Filipczak, Darek Foks, Agnieszka Herman, Piotr Kępiński, Piotr Wiktor Lorkowski, Dariusz Łukaszewski, Karol Maliszewski, Maciej Melecki, Edward Popławski, Maciej Porzycki, Roman (Red) Praszyński, Anna Romanowicz, Ewa Sonnenberg, Olga Tokarczuk.
W pierwszych numerach pisma (do 1989 roku), ze względu na konieczność zachowania anonimowości autorzy występowali pod pseudonimami.
Serdecznie zapraszam do poszerzania listy nazwisk i faktów związanych z pismem Już Jest Jutro.
- z inicjatywy środowiska JJJ, dzięki pomysłowi Jerzego Łukasza Kaczmarka odbyły się trzy edycje "Nocy Działań Twórczych" , całonocnych spotkań poetów, muzyków, performerów, plastyków i grup teatralnych w poznańskich klubach studenckim (m.in. Bratniak)
Już Jest Jutro w katalogu czasopism
Galeria zdjęć:
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Zarejestruj się